Kısırlık İnfertilite Nedir?

Kısırlık en az bir yıl herhangi korunma yöntemi uygulanmaksızın haftada iki üç kere girilen cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edilmemesi kısırlık olarak adlandırılmaktadır.

Tüm dünyada çiftlerin %15 kısırlık nedeni ile yardımcı tekniklere başvurmak zorunda kalmaktadır. Bu çiftlerin büyük bir kısmını da gebe kalamamanın nedenini açıklayacak sebepler bulundurabilirken yaklaşık %12 herhangi bir sebep bulundururken kısırlığa etki eden faktörler kadının yaşı, cinsel ilişki sıklığı zamanlama.

Kadının yaşı: Kadınlarda yaş ilerledikçe gebe kalma şansı giderek azalır. Bunun en önemli nedeni yaş ile birlikte yumurtalıklardaki yumurta sayısı ve kalitenin azalmasıdır. 20 yaşında bir kadın ile 21 yaşındakinin gebe kalma olasılıkları arasında fark çok büyük değilken, 30lu yaşlardan bu fark daha fazla anlam kazanır.

Cinsel ilişki sıklığı: Önemli olan ilişki sayınızın az ya da çokluğu değil, yeterliliğidir. Bunun için en ideal sayı haftada üçdür.

Zamanlama: Haftada üç ilişki sıklığının yanı sıra, zamanlama da önemlidir. Yumurtlama olduğu günlerde girilecek olan ilişki gebelik olasılığını arttıracaktır.
Merak Ettikleriniz